Back to top

Doğuş Maslak Restoran / Mimarizm

Borusan Holding, Doğuş Grubu, Duracell ve Mutlu Akü’nün gibi pek çok küresel firmanın ofislerini ve sosyal alanlarını tasarlayan Caglayan Architects, çalışanları mutlu eden ve motivasyonlarını yükselten kurum yemekhanelerine imza atıyor.

Türkiye’nin ve dünyanın önde giden kurumsal firmaları için tasarladığı ofis ve sosyal alan projeleriyle tanınan Caglayan Architects, bütünsel bir dil ve kullanıcı odaklı anlayışla ele aldığı kurum içi yeme-içme mekânlarında, tekdüzelikten sıyrılan keyifli mola alanları yaratıyor.

“Kurum yemekhanelerinde modern yaklaşımları yeşil ve doğa dostu bir konseptle ele alıyor, projenin geneline hakim olan bütünsel dille geliştirdiğimiz tümdengelim yaklaşımını özel tasarım öğelerinde detaylandırılarak akış sağlıyoruz” diyen Caglayan Architects kurucusu Umut Cem Çağlayan, yemek salonları ve kafeteryaların, sabahtan akşama kadar süren yoğun iş temposunda bireylerin ara verip dinlenebildikleri ve sosyalleşebildikleri en önemli ortamlar olduğunu vurguluyor.

Kurum yemekhanelerinin sadece yeme-içme ihtiyaçlarının karşılandığı alanlar olarak görülmemesi gerektiğini düşünen Umut Cem Çağlayan; ofisin fiziksel koşullarının çalışanların performansına ve verimliliğine olan katkısı konusunda işverenlerin giderek daha fazla bilinçlendiğini dile getiriyor ve ekliyor: “Kurumsal ofis yemekhanelerini sadece yeme içme ihtiyaçlarının karşılandığı alanlar olarak değil, günlük rutinden uzaklaşılan dinlenme, sosyalleşme ve keyif alanları olarak görmek gerekiyor. Bu sebeple yemekhane tasarımlarında renkleri, desenleri ve ritimleri kullanıcıların kendilerini farklı bir dünyada hissetmelerini sağlamaya yönelik kurgu elemanları olarak kullanıyoruz.”

“Mekânın ve Yemeğin Lezzeti Birbiriyle Doğru Orantılı”

Kurumsal firmaların yemekhanelerinin ticari restoran tasarımlarından daha farklı dinamiklerle ele alındığını belirten Umut Cem Çağlayan, yemekhane tasarımlarında yemeklerin ne şekilde servis edileceği, yemek çeşitliliği, kapasite gibi pek çok faktörün yanı sıra yemek için ayrılan sürenin de tasarım sürecini etkilediğini vurguluyor. Caglayan Architects, yeme içme mekânlarında, çözüm ortağı mutfak firmalarının uzmanlığı ile birlikte teknik detayları analiz ederek yerleşimleri yaparken, endüstriyel mutfağın konumlanmasında akış şemasının ve yerleşim planlarının şeflerin hazırlık ve pişirme alanlarında sorunsuzca çalışmalarına imkân sağlayacak şekilde çözülmesini sağlıyor.

Tasarımın iştah algısında çok büyük bir rolünün olduğunu düşünen Umut Cem Çağlayan, “Bir yemeğin lezzeti görselinden ve kokusundan başlıyor ama daha da öncesinde tabağın konulduğu masanın ve masanın yer aldığı mekânın tasarımı kişinin fikrini etkiliyor. Bu yüzden de mekânın ve yemeğin lezzeti birbiriyle doğru orantılı.” diyor.

Tasarım sürecinde ana fikri ve kurguyu belirlerken kullanıcıyı mutlaka sürece dahil ettiklerine dikkat çeken Umut Cem Çağlayan, kurumsal firmaların ofislerine ve sosyal mekânlarına özen göstermelerinin en önemli sebeplerinden birinin, her bireyin kendisi için özenilmiş, düşünülmüş bir mekânda çalışmaktan mutlu olması olduğunu belirtiyor.

Caglayan Architects, endüstriyel imalatın hüküm sürdüğü günümüzde tüketicinin ucuz maliyet beklentisiyle ortaya çıkan fabrikasyon tasarımlara alternatif olarak geliştirdiği modern tasarım yaklaşımı ile daha çok kişi ve kurumun hayallerinin, hedeflerinin bir parçası olarak yeni projeler üretmeyi hedefliyor.