Back to top

Röportaj / Mimarizm

İyi Bir Mimar Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Ekibimize yeni birini dahil ederken ilk dikkat ettiğim konu, mimarlığa bakış açısının benimkiyle ve ekiple aynı noktada olması. Kısaca özetlersek gelişime her zaman açık olmak ve bunun için çabalamak, takım çalışmasının öneminin farkında olmak ve sorumluluk almak için istekli olmak. Daha pek çok farklı özelliklere de dikkat ediyorum, ancak bunlar ilk sayabileceklerim.

Kendi ilk iş deneyimime gelince… Okulda öğrenciyken çalışmayı kafasına koymuş biri olarak o dönem için beğendiğim mimarlık ofislerinin bir listesini çıkarmıştım. Kariyerime bu ofislerden biri ile başlamak en önemli hedeflerimden biriydi. Yaklaşık 10 ofisten oluşan bir listeydi. Bu ofislerin hiçbiri yeni bir arayış içerisinde değildi ancak ben yine de hepsiyle görüşmeye kararlıydım. Listenin tepesinde bulunan ilk ofisin kurucusuna ulaşmak kolay olmadı ancak bu kararlı tavrımdan etkilendiğini söyleyerek benimle görüşmeyi kabul etti. Daha öğrenciydim ve gösterebileceğim şeyler sadece okul projelerimdi. Buna rağmen beni ekibine katmayı kabul etti ve hedeflediğim yerde kariyerime başlama şansını böylece yakalamış oldum.

Sadece mimarlıkta değil, bence her alanda başarılı olmak için planlı olmak, disiplinli olmak ve hedeflerinden vazgeçmemek üç ana temel öğedir. Bu üç ana temel öğe zaten sizi belli bir noktaya getiriyor ancak ondan sonrası da var tabii ki. Mimarlık için gerekli olduğunu düşündüğüm özellikler ise biraz daha karmaşık diyebiliriz. Öncelikle farkındalık; yani kendinin, projenin, kullanıcının kısacası bir projeyi doğru oluşturmak için gerekli olan tüm etkenlerin farkında olmak ve bunu değerlendirebilecek vizyona sahip olmak. Kendini geliştirmek, sabırlı olabilmek, analitik düşünebilmek sonrasında gelen ana özellikler diyebiliriz.

Başarıya giden yolun tek bir yol olmadığını ve başarı dediğimiz kavramın kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir kavram olduğunu düşünüyorum. Gerçekten başarılı olmak için yola çıkmış ve bunun için çabalayan arkadaşların tavsiyeye ihtiyacı olacağını düşünmüyorum; çünkü zaman içerisinde hedefledikleri başarı çıtasına ulaşmak için kendi yollarını net çizgilerle çizdiklerine zaten tanık oldum